Barony of Adiantum Shire of Briaroak Shire of Coeur du Val Shire of Corvaria Shire of Glyn Dwfn Shire of Myrtle Holt Shire of Southmarch Barony of Terra Pomaria Shire of Tymberhavene

Summits Officers of State

/**/

Seneschal
HL Piaras mac Toirdhealbhaighi (mka: Daniel Tharp)
Term ends: September 2018

Deputy Seneschal
HL Cassandra Deveroux, (mka: Kim Walton)
Term ends: February 2020

Calendar Deputy
Lady Kanavati (mka: Darcie Guitierrez)
Term ends: September 2019

PLEASE NOTE: Date Reservation forms and Event Information forms must be sent to the Principality Calendar Deputy, NOT Kingdom.

Social Media Deputy
HL Seamus O'Caellaigh (mka: James Kelley)


Bleu Grael Herald
Countess Berengaria de Montfort de Carcassonne (mka: Jeanne McCartney)
Term ends: June 2019

Quarterly Reports Submitted Here
Chancellor of the Exchequer
HL Marcello
Term ends: June 2019

  Chamberlain
Viscountess Diana de Winterton
Term ends: December 2018
Minister of Arts & Sciences
HL Solbella haTayeret (mka:Tia Knight)
Term ends: June 2020

 

Arts & Sciences Contingency Deputy


Chronicler
Mistress Aoibheall an Sionnach, OP, called Sionnach(mka Scianna Augustine)
Term ends: September 2018

Chatelaine
Lady Svala (mka: Rebecca Pickering)
Term ends: may 2019

Gryphon Scribe
Viscountess Diana de Winterton (mka: Diane Brazell)
Term ends: September 2018

Family Activities Coordinator
HL Ulf the Wanderer
Term Ends: August 2019

The Minister of the Lists
Viscountess Acacia Gryffin (mka: Tandi Graff)
Term ends: June 2019

Earl Marshal
Viscount Sverre Bjornhjarta (mka: Matthew Veatch)
Term ends: May 2019

Deputy - The Archery Marshal
Viscount Tryggr Tyrsson (mka: Jeffrey Parker)
Term ends: May 2019

Deputy - The Rapier Marshal
HL Iurii Victorev Belogorski
Term ends: December 2019

Deputy - The Cut & thrust Marshal
HL Taran destingr
Term ends: June 2019

Deputy - The Equestrian Marshal
List of Marshals
Anna von Engelberg (mka: Nancy Griffith)
Term ends: December 2017

Deputy - The War Lord of the Summits
HL Ivan Shield Bane
Term ends: September 2019

Deputy - The Youth Armored Combat Officer
Position vacant

Webminister
Suvia filia Hereberti (mka: Althea Rizzo)
Term ends: September 2018

 

 

This is the officially recognized website for the Principality of the Summits of the Society for Creative Anachronism, Inc. and is maintained by . This site may contain electronic versions of the group's governing documents. Any discrepancies between the electronic version of any information on this site and the printed version that is available from the originating office will be decided in favor of the printed version.

Copyright © 2006-2018. Principality of the Summits. The original contributors retain the copyright of certain portions of this site. For information on using photographs, articles, or artwork from this website, please contact the Web Minister at . They will assist you in contacting the original creator of the piece. Please respect the legal rights of our contributors.